Revit, MES, Robot

Ubiegły tydzień był bardzo pracowity dla członków naszego Koła Naukowego.

W poniedziałek grupa 30 studentów spotkała się z… naszym kolegą Pawłem Grabcem, studentem III roku Budownictwa. Paweł od kilku miesięcy pracuje w firmie projektowej, gdzie za pomocą programu Autodesk Revit, przygotowuje koncepcje budowlane oraz wstępne wizualizacje pozwalające na rozpoczęcie procesu budowlanego.

Na spotkaniu poznaliśmy możliwości przedstawiciela rodziny BIM, jakim jest Revit. Narzędzie to w znacznym stopniu ułatwia proces projektowania konstrukcji. Projekt rozpoczynamy od rysunku w układzie płaskim, następnie po wprowadzeniu odpowiednich wielkości, przechodząc pomiędzy różnymi oknami, otrzymujemy gotowe rzuty elewacji, przekroje czy też za pomocą renderowania – zdjęcia konstrukcji na tle terenu. Podczas tworzenia projektu możemy jednocześnie korzystać z kilku okien i obserwować, co zmienia się na naszej elewacji, czy też w układzie 3d. Wszystko to można wykonać w jednym programie, który dodatkowo oferuje możliwości projektowania konstrukcji w połączeniu z programem Autodesk Robot.

Dziękujemy Ci Pawle za poświęcony czas oraz Twoje zaangażowanie w prezentację programu. Chcielibyśmy również podziękować Pani Aleksandrze Radziejowskiej, która poświęciła swój wolny czas i umożliwiła nam dostęp do laboratorium na ten cel.

Kolejny dzień to spotkanie z dr Henrykiem Ciurejem w ramach wykładu na temat złożonych konstrukcji inżynierskich i możliwości ich modelowania dzięki metodzie elementów skończonych. Silos, kładka, most, konstrukcja szkieletowa, czy zwykła belka, czyli tak naprawdę wszystko co nas otacza, możemy zaprojektować w podanych programach. Po odpowiednim zamodelowaniu program tworzy wizualizacje, które w jasny sposób ukazują nam rozkład naprężeń w elementach konstrukcyjnych. Narzędzia te niestety są dosyć skomplikowane i wymagają konkretnych umiejętności.

Bardzo dziękujemy p. Doktorze za poświęcony nam czas i możliwość pogłębienia wiedzy z dziedziny mechaniki budowli.

We środę natomiast spotkaliśmy się z dr Piotrem Dybłem, który na przykładzie belki żelbetowej, dwuprzęsłowej dokonał wprowadzenia do programu Autodesk Robot. Program ten umożliwia zaprojektowanie elementów konstrukcji, w oparciu o obowiązujące przepisy, narzucone przez Eurocody. Autodesk oferuje bardzo ciekawe rozwiązania w programie Robot m.in. określenie klasy środowiska, konstrukcji i powiązanych z nimi grubości otuliny, które program dobiera samodzielnie, opcja określania rodzaju przekroju i związane z tym zbrojenie elementów ściskanych i rozciąganych, możliwości korekty zarysowań i ugięcia poprzez dobór różnego rodzaju zbrojenia oferowanego w programie i wiele innych.

Dr Dybeł przedstawił bardzo szczegółowo funkcje programu, dając nam w ten sposób możliwość sprawdzenia obliczeń podczas wykonywania projektów z konstrukcji żelbetowych, metalowych czy drewnianych. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas i umożliwienie poznania programu, który z pewnością wykorzystamy w dalszej karierze inżynierskiej.

Zobacz pełną galerię zdjęć:

Revit, MES, Robot